Eaton XTAR007B21EP24
SKU: CS5003575MPN: XTAR007B21EP24Alternate Part #: 3-1902-028AUPC/EAN: 782116869442
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,208 V 50 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.16-0.24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 208 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.16-0.24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003575 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21EP24 |
| Alternate Part # | 3-1902-028A |
| UPC/EAN | 782116869442 |

