Eaton XTAR007B21BD3EP05
SKU: CS5003500MPN: XTAR007B21BD3EP05UPC/EAN: 786685058825
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,220 Vdc,2NO-2NO,B frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003500 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21BD3EP05 |
| UPC/EAN | 786685058825 |

