Eaton XTAR007B21A3E032
SKU: CS5003483MPN: XTAR007B21A3E032Alternate Part #: 3-2145-015AUPC/EAN: 786685055268
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,7 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,2NO-2NO,B frame,45 mm,6.4-32 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 2 NO, 2 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6.4-32 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5003483 |
|---|---|
| MPN | XTAR007B21A3E032 |
| Alternate Part # | 3-2145-015A |
| UPC/EAN | 786685055268 |

