Eaton XTAE065D00R065
SKU: CS5002901MPN: XTAE065D00R065Alternate Part #: 3-1822-308BUPC/EAN: 782116868346
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,65 A,12 V 50/60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,50-65 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 50-65 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002901 |
|---|---|
| MPN | XTAE065D00R065 |
| Alternate Part # | 3-1822-308B |
| UPC/EAN | 782116868346 |
