Eaton XTAE065D00AD065
SKU: CS5002766MPN: XTAE065D00AD065Alternate Part #: 3-1822-296BUPC/EAN: 782116867622
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,65 A,110-130 Vdc,0NO-0NC,D frame,55 mm,50-65 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Coil | 110-130 Vdc |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 50-65 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002766 |
|---|---|
| MPN | XTAE065D00AD065 |
| Alternate Part # | 3-1822-296B |
| UPC/EAN | 782116867622 |
