Eaton XTAE050D11A040
SKU: CS5002727MPN: XTAE050D11A040Alternate Part #: 3-1822-351BUPC/EAN: 786685213279
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,Top-mounted,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,24-40 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 24-40 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002727 |
|---|---|
| MPN | XTAE050D11A040 |
| Alternate Part # | 3-1822-351B |
| UPC/EAN | 786685213279 |

