Eaton XTAE050D00Y3E075
SKU: CS5002723MPN: XTAE050D00Y3E075UPC/EAN: 786685087924
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,48 V 50 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,15-75 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 48 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 15-75 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002723 |
|---|---|
| MPN | XTAE050D00Y3E075 |
| UPC/EAN | 786685087924 |
