Eaton XTAE050D00R010
SKU: CS5002660MPN: XTAE050D00R010Alternate Part #: 3-1822-098BUPC/EAN: 782116867110
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,12 V 50/60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 12 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002660 |
|---|---|
| MPN | XTAE050D00R010 |
| Alternate Part # | 3-1822-098B |
| UPC/EAN | 782116867110 |
