Eaton XTAE050D00H024
SKU: CS5002622MPN: XTAE050D00H024Alternate Part #: 3-1822-136BUPC/EAN: 782116866939
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002622 |
|---|---|
| MPN | XTAE050D00H024 |
| Alternate Part # | 3-1822-136B |
| UPC/EAN | 782116866939 |
