Eaton XTAE040D00U010
SKU: CS5002484MPN: XTAE040D00U010Alternate Part #: 3-1822-018BUPC/EAN: 782116866304
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,24 V 50 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002484 |
|---|---|
| MPN | XTAE040D00U010 |
| Alternate Part # | 3-1822-018B |
| UPC/EAN | 782116866304 |
