Eaton XTAE040D00L024
SKU: CS5002430MPN: XTAE040D00L024Alternate Part #: 3-1822-053BUPC/EAN: 782116866045
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002430 |
|---|---|
| MPN | XTAE040D00L024 |
| Alternate Part # | 3-1822-053B |
| UPC/EAN | 782116866045 |
