Eaton XTAE040D00B016
SKU: CS5002376MPN: XTAE040D00B016Alternate Part #: 3-1822-024BUPC/EAN: 782116865710
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002376 |
|---|---|
| MPN | XTAE040D00B016 |
| Alternate Part # | 3-1822-024B |
| UPC/EAN | 782116865710 |
