Eaton XTAE032C10WD032
SKU: CS5002286MPN: XTAE032C10WD032Alternate Part #: 3-1812-1595AUPC/EAN: 782116864607
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,48-60 Vdc,1NO,C frame,45 mm,24-32 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 24-32 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002286 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C10WD032 |
| Alternate Part # | 3-1812-1595A |
| UPC/EAN | 782116864607 |


