Eaton XTAE032C10T5E1P6
SKU: CS5002253MPN: XTAE032C10T5E1P6Alternate Part #: 3-2590-993AUPC/EAN: 786685421742
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,24 V 50/60 Hz,1NO,C frame,45 mm,0.33-1.65 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002253 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C10T5E1P6 |
| Alternate Part # | 3-2590-993A |
| UPC/EAN | 786685421742 |

