Eaton XTAE032C01TD024
SKU: CS5001805MPN: XTAE032C01TD024Alternate Part #: 3-1812-1298AUPC/EAN: 782116861606
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,24-27 Vdc,1NC,C frame,45 mm,16-24 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 16-24 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001805 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C01TD024 |
| Alternate Part # | 3-1812-1298A |
| UPC/EAN | 782116861606 |

