Eaton XTAE032C01AD016
SKU: CS5001518MPN: XTAE032C01AD016Alternate Part #: 3-1812-1262AUPC/EAN: 782116859771
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,32 A,110-130 Vdc,1NC,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 110-130 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001518 |
|---|---|
| MPN | XTAE032C01AD016 |
| Alternate Part # | 3-1812-1262A |
| UPC/EAN | 782116859771 |


