Eaton XTAE025C10W010
SKU: CS5001481MPN: XTAE025C10W010Alternate Part #: 3-1812-985AUPC/EAN: 782116859283
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001481 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C10W010 |
| Alternate Part # | 3-1812-985A |
| UPC/EAN | 782116859283 |


