Eaton XTAE025C10P010
SKU: CS5001339MPN: XTAE025C10P010Alternate Part #: 3-1812-979AUPC/EAN: 782116858637
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,380 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5001339 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C10P010 |
| Alternate Part # | 3-1812-979A |
| UPC/EAN | 782116858637 |



