Eaton XTAE025C01RD3E002
SKU: CS5000956MPN: XTAE025C01RD3E002Alternate Part #: 3-2369-307AUPC/EAN: 786685168821
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,12 Vdc,1NC,C frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000956 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01RD3E002 |
| Alternate Part # | 3-2369-307A |
| UPC/EAN | 786685168821 |


