Eaton XTAE025C01L016
SKU: CS5000896MPN: XTAE025C01L016Alternate Part #: 3-1812-725AUPC/EAN: 782116855780
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 12-16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000896 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01L016 |
| Alternate Part # | 3-1812-725A |
| UPC/EAN | 782116855780 |
