Eaton XTAE025C01G004
SKU: CS5000857MPN: XTAE025C01G004Alternate Part #: 3-1812-660AUPC/EAN: 782116855490
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000857 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01G004 |
| Alternate Part # | 3-1812-660A |
| UPC/EAN | 782116855490 |


