Eaton XTAE025C01B5E020
SKU: CS5000773MPN: XTAE025C01B5E020Alternate Part #: 3-2590-413AUPC/EAN: 786685420745
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |