Eaton XTAE025C01AD032
SKU: CS5000702MPN: XTAE025C01AD032Alternate Part #: 3-1812-758AUPC/EAN: 782116854592
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,110-130 Vdc,1NC,C frame,45 mm,24-32 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 110-130 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 24-32 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000702 |
|---|---|
| MPN | XTAE025C01AD032 |
| Alternate Part # | 3-1812-758A |
| UPC/EAN | 782116854592 |

