Eaton XTAE018C10T5E045
SKU: CS5000618MPN: XTAE018C10T5E045Alternate Part #: 3-2590-199AUPC/EAN: 786685420523
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,24 V 50/60 Hz,1NO,C frame,45 mm,9-45 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-45 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000618 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C10T5E045 |
| Alternate Part # | 3-2590-199A |
| UPC/EAN | 786685420523 |

