Eaton XTAE018C10TD5E1P6
SKU: CS5000594MPN: XTAE018C10TD5E1P6Alternate Part #: 3-2590-201AUPC/EAN: 786685420547
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,24-27 Vdc,1NO,C frame,45 mm,0.33-1.65 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.33-1.65 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000594 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C10TD5E1P6 |
| Alternate Part # | 3-2590-201A |
| UPC/EAN | 786685420547 |




