Eaton XTAE018C10C3E005
SKU: CS5000400MPN: XTAE018C10C3E005Alternate Part #: 3-2369-133AUPC/EAN: 786685167084
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,1-5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |