Eaton XTAE018C10A5E020
SKU: CS5000338MPN: XTAE018C10A5E020Alternate Part #: 3-2590-173AUPC/EAN: 786685420349
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO,C frame,45 mm,4-20 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 4-20 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000338 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C10A5E020 |
| Alternate Part # | 3-2590-173A |
| UPC/EAN | 786685420349 |

