Eaton XTAE018C01WD2P4
SKU: CS5000265MPN: XTAE018C01WD2P4Alternate Part #: 3-1812-146AUPC/EAN: 782116851836
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,48-60 Vdc,1NC,C frame,45 mm,1.6-2.4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 48-60 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-2.4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000265 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01WD2P4 |
| Alternate Part # | 3-1812-146A |
| UPC/EAN | 782116851836 |



