Eaton XTAE018C01T5G005
SKU: CS5000233MPN: XTAE018C01T5G005Alternate Part #: 3-2590-028AUPC/EAN: 786685420172
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,24 V 50/60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1-5 A GF XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1-5 A GF XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000233 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01T5G005 |
| Alternate Part # | 3-2590-028A |
| UPC/EAN | 786685420172 |



