Eaton XTAE018C01P010
SKU: CS5000143MPN: XTAE018C01P010Alternate Part #: 3-1812-202AUPC/EAN: 782116851119
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,380 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6-10 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000143 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01P010 |
| Alternate Part # | 3-1812-202A |
| UPC/EAN | 782116851119 |


