Eaton XTAE018C01P004
SKU: CS5000141MPN: XTAE018C01P004Alternate Part #: 3-1812-160AUPC/EAN: 782116851096
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,380 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |