Eaton XTAE018C01H2P4
SKU: CS5000096MPN: XTAE018C01H2P4Alternate Part #: 3-1812-136AUPC/EAN: 782116850792
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,1.6-2.4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |