Eaton XTAE018C01E001
SKU: CS5000038MPN: XTAE018C01E001Alternate Part #: 3-1812-091AUPC/EAN: 782116850365
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,208 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,0.6-1 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.6-1 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5000038 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01E001 |
| Alternate Part # | 3-1812-091A |
| UPC/EAN | 782116850365 |



