Eaton XTAE018C01BD1P6
SKU: CS4999968MPN: XTAE018C01BD1P6Alternate Part #: 3-1812-109AUPC/EAN: 782116850020
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,18 A,200-240 Vdc,1NC,C frame,45 mm,1.0-1.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 18A |
| Coil | 200-240 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.0-1.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999968 |
|---|---|
| MPN | XTAE018C01BD1P6 |
| Alternate Part # | 3-1812-109A |
| UPC/EAN | 782116850020 |


