Eaton XTAE015B10B012
SKU: CS4999600MPN: XTAE015B10B012Alternate Part #: 3-1802-1851AUPC/EAN: 782116847402
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |