Eaton XTAE015B10A012
SKU: CS4999560MPN: XTAE015B10A012Alternate Part #: 3-1802-1849AUPC/EAN: 782116847167
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999560 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B10A012 |
| Alternate Part # | 3-1802-1849A |
| UPC/EAN | 782116847167 |

