Eaton XTAE015B01P010
SKU: CS4999377MPN: XTAE015B01P010Alternate Part #: 3-1802-1588AUPC/EAN: 782116846078
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,380 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,6-10 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |