Eaton XTAE015B01C3E008
SKU: CS4999249MPN: XTAE015B01C3E008Alternate Part #: 3-2235-2634AUPC/EAN: 786685047850
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999249 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01C3E008 |
| Alternate Part # | 3-2235-2634A |
| UPC/EAN | 786685047850 |

