Eaton XTAE015B01BD3EP05
SKU: CS4999206MPN: XTAE015B01BD3EP05UPC/EAN: 786685050423
Eaton XT IEC electronic motor starter




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,220 Vdc,1NC,B frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 220 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999206 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01BD3EP05 |
| UPC/EAN | 786685050423 |
