Eaton XTAE012B10W3E002
SKU: CS4999134MPN: XTAE012B10W3E002UPC/EAN: 786685045634
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999134 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10W3E002 |
| UPC/EAN | 786685045634 |


