Eaton XTAE012B10TD004
SKU: CS4999047MPN: XTAE012B10TD004Alternate Part #: 3-1802-1298AUPC/EAN: 782116843978
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,24 Vdc,1NO,B frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 2.4-4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999047 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10TD004 |
| Alternate Part # | 3-1802-1298A |
| UPC/EAN | 782116843978 |
