Eaton XTAE012B10ADP16
SKU: CS4998774MPN: XTAE012B10ADP16Alternate Part #: 3-1802-1136AUPC/EAN: 782116842247
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,120 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.1-0.16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998774 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10ADP16 |
| Alternate Part # | 3-1802-1136A |
| UPC/EAN | 782116842247 |

