Eaton XTAE012B01P004
SKU: CS4998614MPN: XTAE012B01P004Alternate Part #: 3-1802-1042AUPC/EAN: 782116841011
Eaton XT IEC electronic motor starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,380 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,2.4-4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |