Eaton XTAE012B01L3E032
SKU: CS4998591MPN: XTAE012B01L3E032UPC/EAN: 786685040462
Eaton XT IEC electronic motor starter

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,6.4-32 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 6.4-32 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998591 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01L3E032 |
| UPC/EAN | 786685040462 |



