Eaton XTAE012B01E016
SKU: CS4998516MPN: XTAE012B01E016Alternate Part #: 3-1802-1120AUPC/EAN: 782116840335
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,208 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,12-16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |