Eaton XTAE009B10U3E002
SKU: CS4998341MPN: XTAE009B10U3E002UPC/EAN: 786685037035
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,24 V 50 Hz,1NO,B frame,45 mm,0.4-2.0 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 24 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.4-2.0 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998341 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10U3E002 |
| UPC/EAN | 786685037035 |

