Eaton XTAE009B10TDP16
SKU: CS4998286MPN: XTAE009B10TDP16Alternate Part #: 3-1802-668AUPC/EAN: 782116839049
Eaton XT IEC electronic motor starter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,24 Vdc,1NO,B frame,45 mm,0.1-0.16 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.16 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998286 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B10TDP16 |
| Alternate Part # | 3-1802-668A |
| UPC/EAN | 782116839049 |

