Eaton XTAE009B01L2P4
SKU: CS4997915MPN: XTAE009B01L2P4Alternate Part #: 3-1802-557AUPC/EAN: 782116836109
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1.6-2.4 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 380-440 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-2.4 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997915 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B01L2P4 |
| Alternate Part # | 3-1802-557A |
| UPC/EAN | 782116836109 |

