Eaton XTAE009B01E012
SKU: CS4997869MPN: XTAE009B01E012Alternate Part #: 3-1802-637AUPC/EAN: 782116835645
Eaton XT IEC electronic motor starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,208 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 208 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997869 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B01E012 |
| Alternate Part # | 3-1802-637A |
| UPC/EAN | 782116835645 |


