Eaton XTAE009B01A1P6
SKU: CS4997793MPN: XTAE009B01A1P6Alternate Part #: 3-1802-526AUPC/EAN: 782116834990
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,9 A,110 V 50 Hz, 120 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1.0-1.6 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.0-1.6 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4997793 |
|---|---|
| MPN | XTAE009B01A1P6 |
| Alternate Part # | 3-1802-526A |
| UPC/EAN | 782116834990 |

